Ingersoll TD1400021S6R01 0.5512 (14.000 mm)-0.5866 (14.900 mm) GoldTwist Body
Part Number: ING3212707 ISO: TD1400021S6R01
Description
INGERSOLL 3212707 0.5512 (14.000 mm)-0.5866 (14.900 mm) GoldTwist Body Carbide
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State ILLINOIS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Single Insert
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 0.6250 15.88MM - 5/8
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.5512 14.00MM
Flute Length 0.8300 21.08MM
Dia Deep 1.5.0x Dia
Geometry & Angles
Included Angle 140°
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.5512 14.00MM
Cut Dia Max 0.5670 14.40MM