Ingersoll TD1350162S6R01 0.5315 (13.500 mm)-0.5472 (13.900 mm) GoldTwist Body
Part Number: ING6127793 ISO: TD1350162S6R01
Description
INGERSOLL 6127793 0.5315 (13.500 mm)-0.5472 (13.900 mm) GoldTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 0.6250 15.88MM - 5/8
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.5313 13.50MM - 17/32
Flute Length 6.3800 162.05MM
Dia Deep 12.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.5315 13.50MM
Cut Dia Max 0.5470 13.89MM