Ingersoll TD1300156T3R00 0.5118 (13.000 mm)-0.5276 (13.400 mm) GoldTwist Body
Part Number: ING3204718 ISO: TD1300156T3R00
Description
INGERSOLL 3204718 0.5118 (13.000 mm)-0.5276 (13.400 mm) GoldTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 0.6299 16.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.5118 13.00MM
Flute Length 6.1420 156.01MM
Dia Deep 12.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.5118 13.00MM
Cut Dia Max 0.5280 13.41MM