Ingersoll TD1200036S6R01 0.4724 (12.000 mm)-0.4882 (12.400 mm) GoldTwist Body
Part Number: ING3212694 ISO: TD1200036S6R01
Description
INGERSOLL 3212694 0.4724 (12.000 mm)-0.4882 (12.400 mm) GoldTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 0.6250 15.88MM - 5/8
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.4724 12.00MM
Flute Length 1.4200 36.07MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.4724 12.00MM
Cut Dia Max 0.4880 12.40MM