Ingersoll TD1200018JDR00 0.4724 (12.0 mm)-0.5079 (12.9 mm) GoldTwist Body
Part Number: ING3212624 ISO: TD1200018JDR00
Description
INGERSOLL 3212624 0.4724 (12.0 mm)-0.5079 (12.9 mm) GoldTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 0.6299 16.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.4724 12.00MM
Flute Length 0.7090 18.01MM
Dia Deep 1.5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.4724 12.00MM
Cut Dia Max 0.4880 12.40MM