Ingersoll TD1150057S6R01 0.4528 (11.500 mm)-0.4685 (11.900 mm) GoldTwist Body
Part Number: ING3212691 ISO: TD1150057S6R01
Description
INGERSOLL 3212691 0.4528 (11.500 mm)-0.4685 (11.900 mm) GoldTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 0.6250 15.88MM - 5/8
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.4528 11.50MM
Flute Length 2.2800 57.91MM
Dia Deep 5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.4528 11.50MM
Cut Dia Max 0.4690 11.91MM