Ingersoll TD1150034S6R01 0.4528 (11.500 mm)-0.4685 (11.900 mm) GoldTwist Body
Part Number: ING3212690 ISO: TD1150034S6R01
Description
INGERSOLL 3212690 0.4528 (11.500 mm)-0.4685 (11.900 mm) GoldTwist Body Carbide
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State ILLINOIS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Single Insert
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 0.6250 15.88MM - 5/8
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.4528 11.50MM
Flute Length 1.3800 35.05MM
Dia Deep 3.0x Dia
Geometry & Angles
Included Angle 140°
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.4528 11.50MM
Cut Dia Max 0.4690 11.91MM