Ingersoll TD1100033S6R01 0.4331 (11.000 mm)-0.4488 (11.400 mm) GoldTwist Body
Part Number: ING3212687 ISO: TD1100033S6R01
Description
INGERSOLL 3212687 0.4331 (11.000 mm)-0.4488 (11.400 mm) GoldTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 0.6250 15.88MM - 5/8
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.4331 11.00MM
Flute Length 1.3000 33.02MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.4331 11.00MM
Cut Dia Max 0.4490 11.40MM