Ingersoll TD1100017JDR00 0.4331 (11.0 mm)-0.4685 (11.9 mm) GoldTwist Body
Part Number: ING3212623 ISO: TD1100017JDR00
Description
INGERSOLL 3212623 0.4331 (11.0 mm)-0.4685 (11.9 mm) GoldTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 0.6299 16.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.4331 11.00MM
Flute Length 0.6690 16.99MM
Dia Deep 1.5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.4331 11.00MM
Cut Dia Max 0.4490 11.40MM