Ingersoll TD1100016C0R01 0.4331 (11.0 mm)-0.4685 (11.9 mm) GoldTwist Body
Part Number: ING6181203 ISO: TD1100016C0R01
Description
INGERSOLL 6181203 0.4331 (11.0 mm)-0.4685 (11.9 mm) GoldTwist Body Carbide
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State ILLINOIS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Single Insert
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 0.6250 15.88MM - 5/8
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.4331 11.00MM
Flute Length 0.6700 17.02MM
Dia Deep 1.5.0x Dia
Geometry & Angles
Included Angle 140°
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.4331 11.00MM
Cut Dia Max 0.4490 11.40MM