Ingersoll TD1050126S6R01 0.4133 (10.498 mm)-0.4291 (10.899 mm) GoldTwist Body
Part Number: ING6319429 ISO: TD1050126S6R01
Description
INGERSOLL 6319429 0.4133 (10.498 mm)-0.4291 (10.899 mm) GoldTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 0.6250 15.88MM - 5/8
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.4133 10.50MM
Flute Length 5.0400 128.02MM
Dia Deep 12.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.4133 10.50MM - Z
Cut Dia Max 0.4290 10.90MM