Ingersoll TD1050084S6R01 0.4134 (10.500 mm)-0.4291 (10.900 mm) GoldTwist Body
Part Number: ING3212685 ISO: TD1050084S6R01
Description
INGERSOLL 3212685 0.4134 (10.500 mm)-0.4291 (10.900 mm) GoldTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 0.6250 15.88MM - 5/8
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.4133 10.50MM
Flute Length 3.3100 84.07MM
Dia Deep 8.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.4133 10.50MM - Z
Cut Dia Max 0.4290 10.90MM