Ingersoll TD1050052S6R01 0.4134 (10.500 mm)-0.4291 (10.900 mm) GoldTwist Body
Part Number: ING3212684 ISO: TD1050052S6R01
Description
INGERSOLL 3212684 0.4134 (10.500 mm)-0.4291 (10.900 mm) GoldTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 0.6250 15.88MM - 5/8
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.4133 10.50MM
Flute Length 2.0900 53.09MM
Dia Deep 5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.4133 10.50MM - Z
Cut Dia Max 0.4290 10.90MM