Ingersoll TD1050031S6R01 0.4134 (10.500 mm)-0.4291 (10.900 mm) GoldTwist Body
Part Number: ING3212683 ISO: TD1050031S6R01
Description
INGERSOLL 3212683 0.4134 (10.500 mm)-0.4291 (10.900 mm) GoldTwist Body Carbide
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State ILLINOIS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Single Insert
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 0.6250 15.88MM - 5/8
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.4133 10.50MM
Flute Length 1.2600 32.00MM
Dia Deep 3.0x Dia
Geometry & Angles
Included Angle 140°
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.4133 10.50MM - Z
Cut Dia Max 0.4290 10.90MM