Ingersoll TD1000030S6R01 0.3937 (10.000 mm)-0.4094 (10.400 mm) GoldTwist Body
Part Number: ING3212680 ISO: TD1000030S6R01
Description
INGERSOLL 3212680 0.3937 (10.000 mm)-0.4094 (10.400 mm) GoldTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 0.6250 15.88MM - 5/8
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.3937 10.00MM
Flute Length 1.1800 29.97MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.3937 10.00MM
Cut Dia Max 0.4090 10.39MM