Ingersoll TD1000015S6R01 0.3937 (10.000 mm)-0.4291 (10.900 mm) GoldTwist Body
Part Number: ING3212679 ISO: TD1000015S6R01
Description
INGERSOLL 3212679 0.3937 (10.000 mm)-0.4291 (10.900 mm) GoldTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 0.6250 15.88MM - 5/8
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.3937 10.00MM
Flute Length 0.5900 14.99MM
Dia Deep 1.5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.3937 10.00MM
Cut Dia Max 0.4090 10.39MM