Ingersoll TD1000015JDR00 0.3937 (10.0 mm)-0.4291 (10.9 mm) GoldTwist Body
Part Number: ING3212622 ISO: TD1000015JDR00
Description
INGERSOLL 3212622 0.3937 (10.0 mm)-0.4291 (10.9 mm) GoldTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 0.6299 16.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.3937 10.00MM
Flute Length 0.5910 15.01MM
Dia Deep 1.5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.3937 10.00MM
Cut Dia Max 0.4090 10.39MM