Ingersoll TD0950029JCR00 0.3740 (9.5 mm)-0.3898 (9.9 mm) GoldTwist Body
Part Number: ING3212823 ISO: TD0950029JCR00
Description
INGERSOLL 3212823 0.3740 (9.5 mm)-0.3898 (9.9 mm) GoldTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 0.4724 12.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.3740 9.50MM
Flute Length 1.1420 29.01MM
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.3740 9.50MM
Cut Dia Max 0.3900 9.91MM