Ingersoll TD0950028S4R01 0.3740 (9.500 mm)-0.3898 (9.900 mm) GoldTwist Body
Part Number: ING3212767 ISO: TD0950028S4R01
Description
INGERSOLL 3212767 0.3740 (9.500 mm)-0.3898 (9.900 mm) GoldTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 0.5000 12.70MM - 1/2
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.3740 9.50MM
Flute Length 1.1200 28.45MM
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.3740 9.50MM
Cut Dia Max 0.3900 9.91MM