Ingersoll TD0900027JCR00 0.3543 (9.0 mm)-0.3701 (9.4 mm) GoldTwist Body
Part Number: ING3212820 ISO: TD0900027JCR00
Description
INGERSOLL 3212820 0.3543 (9.0 mm)-0.3701 (9.4 mm) GoldTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 0.4724 12.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.3543 9.00MM
Flute Length 1.0630 27.00MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.3543 9.00MM
Cut Dia Max 0.3700 9.40MM