Ingersoll TD0900027B9R01 0.3543 (9.0 mm)-0.3701 (9.4 mm) GoldTwist Body
Part Number: ING3212760 ISO: TD0900027B9R01
Description
INGERSOLL 3212760 0.3543 (9.0 mm)-0.3701 (9.4 mm) GoldTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 0.5000 12.70MM - 1/2
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.3543 9.00MM
Flute Length 1.0600 26.92MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.3543 9.00MM
Cut Dia Max 0.3700 9.40MM