Ingersoll TD0900014JCR00 0.3543 (9.0 mm)-0.3898 (9.9 mm) GoldTwist Body
Part Number: ING3212819 ISO: TD0900014JCR00
Description
INGERSOLL 3212819 0.3543 (9.0 mm)-0.3898 (9.9 mm) GoldTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 0.4724 12.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.3543 9.00MM
Flute Length 0.5510 14.00MM
Dia Deep 1.5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.3543 9.00MM
Cut Dia Max 0.3700 9.40MM