Ingersoll TD0850025S4R01 0.3346 (8.500 mm)-0.3504 (8.900 mm) GoldTwist Body
Part Number: ING3212753 ISO: TD0850025S4R01
Description
INGERSOLL 3212753 0.3346 (8.500 mm)-0.3504 (8.900 mm) GoldTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 0.5000 12.70MM - 1/2
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.3346 8.50MM
Flute Length 1.0000 25.40MM
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.3346 8.50MM
Cut Dia Max 0.3500 8.89MM