Ingersoll TD0800024S4R01 0.3150 (8.000 mm)-0.3307 (8.400 mm) GoldTwist Body
Part Number: ING3212747 ISO: TD0800024S4R01
Description
INGERSOLL 3212747 0.3150 (8.000 mm)-0.3307 (8.400 mm) GoldTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 0.5000 12.70MM - 1/2
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.3150 8.00MM
Flute Length 0.9400 23.88MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.3150 8.00MM
Cut Dia Max 0.3310 8.41MM