Ingersoll TD0800024JCR00 0.3150 (8.0 mm)-0.3307 (8.4 mm) GoldTwist Body
Part Number: ING3212813 ISO: TD0800024JCR00
Description
INGERSOLL 3212813 0.3150 (8.0 mm)-0.3307 (8.4 mm) GoldTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 0.4724 12.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.3150 8.00MM
Flute Length 0.9450 24.00MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.3150 8.00MM
Cut Dia Max 0.3310 8.41MM