Ingersoll TD0800012JCR00 0.3150 (8.0 mm)-0.3504 (8.9 mm) GoldTwist Body
Part Number: ING3212812 ISO: TD0800012JCR00
Description
INGERSOLL 3212812 0.3150 (8.0 mm)-0.3504 (8.9 mm) GoldTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 0.4724 12.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.3150 8.00MM
Flute Length 0.4720 11.99MM
Dia Deep 1.5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.3150 8.00MM
Cut Dia Max 0.3310 8.41MM