Ingersoll TD0750022B9R01 0.2953 (7.5 mm)-0.3110 (7.9 mm) GoldTwist Body
Part Number: ING3204615 ISO: TD0750022B9R01
Description
INGERSOLL 3204615 0.2953 (7.5 mm)-0.3110 (7.9 mm) GoldTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 0.5000 12.70MM - 1/2
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.2953 7.50MM
Flute Length 0.8900 22.61MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.2953 7.50MM - M
Cut Dia Max 0.3110 7.90MM