Ingersoll TD0750011JCR00 0.2953 (7.5 mm)-0.3110 (7.9 mm) GoldTwist Body
Part Number: ING3204533 ISO: TD0750011JCR00
Description
INGERSOLL 3204533 0.2953 (7.5 mm)-0.3110 (7.9 mm) GoldTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 0.4724 12.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.2953 7.50MM
Flute Length 0.4450 11.30MM
Dia Deep 1.5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.2953 7.50MM - M
Cut Dia Max 0.3110 7.90MM