Ingersoll TD0750011B9R01 0.2953 (7.5 mm)-0.3110 (7.9 mm) GoldTwist Body
Part Number: ING3204597 ISO: TD0750011B9R01
Description
INGERSOLL 3204597 0.2953 (7.5 mm)-0.3110 (7.9 mm) GoldTwist Body Carbide
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State ILLINOIS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Single Insert
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 0.5000 12.70MM - 1/2
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.2953 7.50MM
Flute Length 0.4400 11.18MM
Dia Deep 1.5.0x Dia
Geometry & Angles
Included Angle 140°
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.2953 7.50MM - M
Cut Dia Max 0.3110 7.90MM