Ingersoll TD0700021JCR00 0.2756 (7.0 mm)-0.2913 (7.4 mm) GoldTwist Body
Part Number: ING6102125 ISO: TD0700021JCR00
Description
INGERSOLL 6102125 0.2756 (7.0 mm)-0.2913 (7.4 mm) GoldTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 0.4724 12.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.2756 7.00MM
Flute Length 0.8270 21.01MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.2756 7.00MM
Cut Dia Max 0.2910 7.39MM