Ingersoll TD0700021B9R01 0.2756 (7.0 mm)-0.2913 (7.4 mm) GoldTwist Body
Part Number: ING3204614 ISO: TD0700021B9R01
Description
INGERSOLL 3204614 0.2756 (7.0 mm)-0.2913 (7.4 mm) GoldTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 0.5000 12.70MM - 1/2
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.2756 7.00MM
Flute Length 0.8300 21.08MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.2756 7.00MM
Cut Dia Max 0.2910 7.39MM