Ingersoll TD0650020JCR00 0.2559 (6.5 mm)-0.2717 (6.9 mm) GoldTwist Body
Part Number: ING6132162 ISO: TD0650020JCR00
Description
INGERSOLL 6132162 0.2559 (6.5 mm)-0.2717 (6.9 mm) GoldTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 0.4724 12.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.2559 6.50MM
Flute Length 0.7870 19.99MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.2559 6.50MM
Cut Dia Max 0.2720 6.91MM