Ingersoll TD0600018JCR00 0.2362 (6.0 mm)-0.2520 (6.4 mm) GoldTwist Body
Part Number: ING6132154 ISO: TD0600018JCR00
Description
INGERSOLL 6132154 0.2362 (6.0 mm)-0.2520 (6.4 mm) GoldTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 0.4724 12.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.2362 6.00MM
Flute Length 0.7090 18.01MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.2362 6.00MM
Cut Dia Max 0.2520 6.40MM