Ingersoll TD0600018B9R01 0.2362 (6.0 mm)-0.2520 (6.4 mm) GoldTwist Body
Part Number: ING6145479 ISO: TD0600018B9R01
Description
INGERSOLL 6145479 0.2362 (6.0 mm)-0.2520 (6.4 mm) GoldTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 0.5000 12.70MM - 1/2
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.2362 6.00MM
Flute Length 0.7100 18.03MM
Dia Deep 3.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.2362 6.00MM
Cut Dia Max 0.2520 6.40MM