Ingersoll TD0600009JCR00 0.2362 (6.0 mm)-0.2520 (6.4 mm) GoldTwist Body
Part Number: ING6132153 ISO: TD0600009JCR00
Description
INGERSOLL 6132153 0.2362 (6.0 mm)-0.2520 (6.4 mm) GoldTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 0.4724 12.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.2362 6.00MM
Flute Length 0.3540 8.99MM
Dia Deep 1.5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.2362 6.00MM
Cut Dia Max 0.2520 6.40MM