Ingersoll QR0230115N6R02 0.906 (23.01 mm) Square Insert Indexable Inch Drills
Part Number: ING6100281 ISO: QR0230115N6R02
Description
INGERSOLL 6100281 0.906 (23.01 mm) Square Insert Indexable Inch Drills|L:D Ratio - 5:1|For Lathe Use: Brass Coolant Fitting Should Be Ordered Separately| Carbide
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State ILLINOIS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Multi Insert
Dimensions & Sizing
Overall Length 9.0600 230.12MM
Shank/Pilot Dia 1.2500 31.75MM - 1-1/4
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.9063 23.02MM - 29/32
Flute Length 4.5300 115.06MM
Dia Deep 5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.9062 23.02MM - 29/32