Ingersoll Q0230115N6R01 0.906 (23.01 mm) Square Insert Indexable Drills L:D Ratio - 5:1
Part Number: ING3211919 ISO: Q0230115N6R01
Description
INGERSOLL 3211919 0.906 (23.01 mm) Square Insert Indexable Drills|L:D Ratio - 5:1| Carbide
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State ILLINOIS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Multi Insert
Dimensions & Sizing
Overall Length 8.2700 210.06MM
Shank/Pilot Dia 1.2500 31.75MM - 1-1/4
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 0.9063 23.02MM - 29/32
Flute Length 4.5300 115.06MM
Dia Deep 5.0x Dia
Performance & Capacity
Cut Dia Min 0.9062 23.02MM - 29/32