Ingersoll LD4000120N6R01 1.5748 (40.0 mm)-1.6496 (41.9 mm) SpadeTwist Body
Part Number: ING6146023 ISO: LD4000120N6R01
Description
INGERSOLL 6146023 1.5748 (40.0 mm)-1.6496 (41.9 mm) SpadeTwist Body Carbide
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State ILLINOIS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Single Insert
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 1.2500 31.75MM - 1-1/4
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.5748 40.00MM
Flute Length 4.9800 126.49MM
Dia Deep 3.0x Dia
Geometry & Angles
Included Angle 140°
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.5748 40.00MM
Cut Dia Max 1.6496 41.90MM