Ingersoll LD4000120JHR00 1.5748 (40.0 mm)-1.6496 (41.9 mm) SpadeTwist Body
Part Number: ING6133621 ISO: LD4000120JHR00
Description
INGERSOLL 6133621 1.5748 (40.0 mm)-1.6496 (41.9 mm) SpadeTwist Body Carbide
Products specifications
Attribute name Attribute value
General Information
Shipping State ILLINOIS
Made In USA NO
Cutter Type Drill
Coolant Thru Thru Coolant
Type Of Tool Drill
Drill Type Indexable Drill
Type Indexable Drill Single Insert
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 1.5748 40.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.5748 40.00MM
Flute Length 4.9810 126.52MM
Dia Deep 3.0x Dia
Geometry & Angles
Included Angle 140°
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.5748 40.00MM
Cut Dia Max 1.6496 41.90MM