Ingersoll LD3900117N6R01 1.5354 (39.0 mm)-1.5709 (39.9 mm) SpadeTwist Body
Part Number: ING6146022 ISO: LD3900117N6R01
Description
INGERSOLL 6146022 1.5354 (39.0 mm)-1.5709 (39.9 mm) SpadeTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 1.2500 31.75MM - 1-1/4
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.5354 39.00MM
Flute Length 4.8500 123.19MM
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.5354 39.00MM
Cut Dia Max 1.5709 39.90MM