Ingersoll LD3900117JHR00 1.5354 (39.0 mm)-1.5709 (39.9 mm) SpadeTwist Body
Part Number: ING6133620 ISO: LD3900117JHR00
Description
INGERSOLL 6133620 1.5354 (39.0 mm)-1.5709 (39.9 mm) SpadeTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 1.5748 40.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.5354 39.00MM
Flute Length 4.8510 123.22MM
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.5354 39.00MM
Cut Dia Max 1.5709 39.90MM