Ingersoll LD3800114N6R01 1.4961 (38.0 mm)-1.5315 (38.9 mm) SpadeTwist Body
Part Number: ING6146021 ISO: LD3800114N6R01
Description
INGERSOLL 6146021 1.4961 (38.0 mm)-1.5315 (38.9 mm) SpadeTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 1.2500 31.75MM - 1-1/4
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.4961 38.00MM
Flute Length 4.7300 120.14MM
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.4961 38.00MM
Cut Dia Max 1.5312 38.90MM - 1-17/32