Ingersoll LD3700111N6R01 1.4567 (37.0 mm)-1.4921 (37.9 mm) SpadeTwist Body
Part Number: ING6146020 ISO: LD3700111N6R01
Description
INGERSOLL 6146020 1.4567 (37.0 mm)-1.4921 (37.9 mm) SpadeTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 1.2500 31.75MM - 1-1/4
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.4567 37.00MM
Flute Length 4.5300 115.06MM
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.4567 37.00MM
Cut Dia Max 1.4920 37.90MM