Ingersoll LD3700111JHR00 1.4567 (37.0 mm)-1.4921 (37.9 mm) SpadeTwist Body
Part Number: ING6133617 ISO: LD3700111JHR00
Description
INGERSOLL 6133617 1.4567 (37.0 mm)-1.4921 (37.9 mm) SpadeTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 1.5748 40.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.4567 37.00MM
Flute Length 4.6020 116.89MM
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.4567 37.00MM
Cut Dia Max 1.4920 37.90MM