Ingersoll LD3600108N6R01 1.4173 (36.0 mm)-1.4528 (36.9 mm) SpadeTwist Body
Part Number: ING6146019 ISO: LD3600108N6R01
Description
INGERSOLL 6146019 1.4173 (36.0 mm)-1.4528 (36.9 mm) SpadeTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 1.2500 31.75MM - 1-1/4
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.4173 36.00MM
Flute Length 4.4800 113.79MM
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.4173 36.00MM
Cut Dia Max 1.4528 36.90MM