Ingersoll LD3600108JHR00 1.4173 (36.0 mm)-1.4528 (36.9 mm) SpadeTwist Body
Part Number: ING6133616 ISO: LD3600108JHR00
Description
INGERSOLL 6133616 1.4173 (36.0 mm)-1.4528 (36.9 mm) SpadeTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 1.5748 40.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.4173 36.00MM
Flute Length 4.4730 113.61MM
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.4173 36.00MM
Cut Dia Max 1.4528 36.90MM