Ingersoll LD3500105N6R01 1.3780 (35.0 mm)-1.4134 (35.9 mm) SpadeTwist Body
Part Number: ING6146018 ISO: LD3500105N6R01
Description
INGERSOLL 6146018 1.3780 (35.0 mm)-1.4134 (35.9 mm) SpadeTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 1.2500 31.75MM - 1-1/4
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.3780 35.00MM
Flute Length 4.3500 110.49MM
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.3780 35.00MM
Cut Dia Max 1.4134 35.90MM