Ingersoll LD3500105JHR00 1.3780 (35.0 mm)-1.4134 (35.9 mm) SpadeTwist Body
Part Number: ING6133615 ISO: LD3500105JHR00
Description
INGERSOLL 6133615 1.3780 (35.0 mm)-1.4134 (35.9 mm) SpadeTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 1.5748 40.00MM
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.3780 35.00MM
Flute Length 4.3530 110.57MM
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.3780 35.00MM
Cut Dia Max 1.4134 35.90MM