Ingersoll LD3400102N6R01 1.3386 (34.0 mm)-1.3740 (34.9 mm) SpadeTwist Body
Part Number: ING6146017 ISO: LD3400102N6R01
Description
INGERSOLL 6146017 1.3386 (34.0 mm)-1.3740 (34.9 mm) SpadeTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 1.2500 31.75MM - 1-1/4
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.3386 34.00MM
Flute Length 4.2300 107.44MM
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.3386 34.00MM
Cut Dia Max 1.3740 34.90MM