Ingersoll LD3300099N6R01 1.2992 (33.0 mm)-1.3346 (33.9 mm) SpadeTwist Body
Part Number: ING6146016 ISO: LD3300099N6R01
Description
INGERSOLL 6146016 1.2992 (33.0 mm)-1.3346 (33.9 mm) SpadeTwist Body Carbide
Dimensions & Sizing
Shank/Pilot Dia 1.2500 31.75MM - 1-1/4
Flutes/Inserts 2
Tool Dia 1.2992 33.00MM
Flute Length 4.1100 104.39MM
Performance & Capacity
Cut Dia Min 1.2992 33.00MM
Cut Dia Max 1.3346 33.90MM